in Bez kategorii

Praga-weekendowa wycieczka-ciekawe miejsca

6W końcu po wielu prośbach i lamentach mamy pełnoprawną wiosnę, zdecydowanie bardziej zaczyna przypominać lato. Takie piękne dni trzeba wykorzystywać szczególnie, najlepiej w pięknych miejscach. Dzisiaj zabieram Was na wycieczkę do Pragi, w której miałam przyjemność spędzić ten pierwszy gorący weekend.

Jest to miejsce z gatunku tych, do których po prostu trzeba przyjechać ponownie. Praga jest miastem z duszą. Ogromną, przepiękną, historyczną duszą. Pełna kolorów, z pięknymi kamieniczkami, mostami pobudza do działania i uspokaja jednocześnie. Niesamowite jest to, że w jednej chwili możesz znajdować się w tłumie ludzi przepychających się przez Stare Miasto i nie mieć czym oddychać, a robiąc kilka kroków i zbaczając w którąkolwiek z bocznych uliczek, nagle odnosisz wrażenie, jakbyś teleportował się w czasie. Jeśli chcesz poczuć się jak zaklinacz czasu, polecam.

Zabytki i ciekawe miejsca

Praga jest pełna zabytków. Możecie je spotkać na każdym kroku. Naprawdę. Robicie krok. Bam zabytek. Bam kolejny. Na ich temat powstało sporo przewodników. Tam możecie o nich poczytać, jeśli zechcecie je odwiedzić. Mój wyjazd był krótki, więc zwiedzanie muzeów postanowiłam przełożyć na kolejną wizytę. Ze swojej strony mogę Ci polecić wycieczkę po historycznych dzielnicach, szczególnie Starym Mieście (Staré Město) i Hradczanach.

stare miasto   2013317418  1621  2  239

Zakupy i jedzenie

W Pradze, jak w każdym innym mieście znajdziecie sporo pasaży i galerii handlowych. Niektóre z nich, zbudowano w ramach pałacu. Tak oto powstał  Pasaż Koruna, który znajduje się w dolnej części Pałacu Wacława. Chyba nie muszę dodawać, że takie połączenia tworzą niesamowite efekty?
Z czego słyną Czesi i co warto kupić u naszych sąsiadów? Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi do głowy jest piwo. Czeskie piwo faktycznie można spotkać na każdym kroku. Niestety z racji kuracji tabletkowej nie mogłam skosztować tego sławnego napoju, ale… przywiozłam sobie ten trunek w celach degustacyjnych, jak tylko spróbuję, podzielę się opinią.  Co poza piwem? Szkło w każdej postaci. Od szklanek, przez miski do żyrandoli. Wszystko dopracowane w każdym detalu. Do tej pory szklane ozdoby kojarzyły mi się z niezbyt urodziwymi „kryształami” zalegającymi na domowych półkach, na które moja rodzicielka wydawała swoje ciężko zarobione pierwsze pieniądze. W tamtych naprawdę można się zakochać i wydać na nie dużo.

Co z jedzeniem? Razem z Blondynką postanowiłyśmy postawić na rodzimą czeską kuchnię. Spróbowałyśmy gulaszu, knedlików w różnych postaciach i buchticek s kremem hladka mouka (chałka z obłędnym sosem waniliowym) oraz trdelnik’a z lodami. Chciałyśmy zjeść o wiele więcej, ale niestety nie dałyśmy rady. Wszystkie te danie były przepyszne. Gdybym została tam przez dłuższy czas, prawdopodobnie nie zmieściłabym się w drzwi Polskiego Busa. Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz zjeść takie pyszności gorąco polecam restaurację „Havelska Koruna”. Zostając jeszcze w temacie jedzenia: nie przechodźcie obojętnie obok czeskich wafli.
One także są pyszne.

6 7 248   2211
1214

Pewnie zastanawiasz się ile kosztuje taki weekendowy wypad do Pragi. Może Cię zaskoczę, może rozczaruję, ale koszt całej wyprawy, łącznie z dojazdem i noclegiem wyniósł 200 zł.

A Wam udało się odwiedzić piękne miasto jakim jest Praga? Jak wspominacie to miejsce? Podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami w komentarzach 🙂

 Możesz też dołączyć do mnie na Facebooku i Instagramie 🙂