Joga dla początkujących w domu – z kim warto ćwiczyć jogę w domu?

joga w domu - joga w domu dla początkujących

Joga w domu to bardzo ważna część mojej codziennej aktywności fizycznej. Uwielbiam ją za to, że tyle z niej wynoszę, a tak naprawdę do praktyki nie potrzebuję wiele. Ja, mata i kawałek wolnej podłogi między kuchnią a pokojem. Tak najczęściej wyglądają moje wieczory i nawet gdybym chciała sobie znaleźć na to jakieś wymówki, byłoby to naprawdę trudne 😉

Jednak wiem, że sporym dylematem dla osób, które zaczynają ćwiczyć jogę w domu jest to, z kim ćwiczyć. Gdzie znaleźć dobrą praktykę jogi dla początkujących?

W morzu artykułów sponsorowanych i reklam czasami naprawdę trudno znaleźć wartościowe miejsca 😉 Czasami dostaję od Was pytania z kim ćwiczę jogę w domu, kogo warto obserwować, dlatego przygotowałam ten wpis. Liczę, że znajdziecie tutaj dla siebie fajne jogowe inspiracje.

Joga dla początkujących w domu – z kim ćwiczyć? 

Zanim zacznę polecać Wam kanały, muszę zaznaczyć, że jestem osobą początkującą i na właśnie takich treści poszukuję – ćwiczeń dla osób początkujących. Poza tym bardzo chętnie sięgam raczej po spokojne, rozciągające i wzmacniające sekwencje, czyli łagodniejsze odmiany jogi.  Ćwiczę zarówno z polskimi kanałami, jak i tymi anglojęzycznymi, chociaż robię to od niedawna. Na początku zaglądałam tylko na polskie kanały, żeby mieć pewność, że dobrze rozumiem wszystkie wskazówki. 

Dość tego wprowadzenia, pora na polecenia – z kim ćwiczę jogę w domu?

Gosia Mostowska

To z Gosią zaczęłam swoją jogową przygodę i nadal uwielbiam z nią ćwiczyć. Film “Joga na kręgosłup szyjny, to prawdziwe złoto. U Gosi znajdziecie przede wszystkim kilkunastominutowe filmy, które świetnie przydają się na różne pory dnia – na kanale znajdziecie wiele takich tematycznych filmów na różne partie kręgosłupa, jogę poranną, jogę wieczorną, na nogi i pośladki, jogę menstruacyjną. To idealne sesje dla zabieganych lub osób, które nie mają czasu lub ochoty poświęcać na ćwiczenia dużo czasu, chociaż przyznam szczerze, że brakuje mi czasami u Gosi dłuższych sesji i zaglądam po nie gdzie indziej.

Na kanale znajdziecie też przewodnik po pozycjach, w którym Gosia krok po kroku pokazuje jak poprawnie je wykonywać, ale też sesje relaksacji i medytacji.

Poza tym Gosia sprawia wrażenie przesympatycznej osoby, a jej głos jest naprawdę relaksujący – to mój top of the top jeśli chodzi o internetowych nauczycieli jogi. 

Gosia oprócz kanału ma też bloga, na którym pisze nie tylko o jodze, ale też rozwoju osobistym, nastawieniu do życia, książkach

Blog: www.purestyle.pl

Kanał: Gosia Mostowska MM Yoga

Yoga with Adriene

To zagraniczny kanał, prowadzony przez Adriene Mishler prosto z Teksasu. Trafiłam do niej na początku roku, gdy w ramach mojego małego projektu, jednego nawyku w miesiącu, poszukiwałam jakiegoś wyzwania, w ramach którego przez miesiąc codziennie mogłabym stawać na macie i odpalać gotowy zestaw ćwiczeń, bez zbędnego poszukiwania i zastanawiania się, na co mam dzisiaj ochotę. Tak zaczęłam wyzwanie Adriene “Home”. Wiele z niego wyniosłam i pewnie jeszcze wrócę do Adriene na kolejne wyzwania, jednak jeszcze nie wiem,  czy będzie z tego dłuższa relacja. Adriene bardzo dużo mówi, mówi w specyficzny sposób,  a przy tym wrzuca mnóstwo zupełnie nieistotnych wtrąceń, które często wybijają mnie ze skupienia podczas praktyki.

Jednak jej wyzwania oceniam bardzo dobrze, a ponieważ robi je regularnie, pewnie jeszcze się spotkamy. Na kanale również znajdziecie filmy podzielone na różne kategorie. Ciekawe są te dedykowane na przykład stanom emocjonalnym, nastrojom albo konkretnym zawodom lub aktywnościom, które podejmujemy na co dzień – na przykład joga dla pływaków, pisarzy, tancerzy.

Blog: www.yogawithadriene.com

Kanał: Yoga with Adriene

Ninja Joga – Basia Tworek

Jeśli myślicie, że joga to tylko uduchowione, filigranowe laski, kadzidełka, relaksująca muzyka, spokojny głos i generalnie mnóstwo uniesień bez dozy przyziemnego życia, poznajcie Basię. Basia Tworek to Ninja Jogi, która uwielbia gangsta-rap, historie o superbohaterach śmiga w czapkach z daszkiem i nosi dres jak drugą skórę. Jak przystało na rasową gangstę. Zresztą, odpalcie sobie czołówkę dowolnego filmu Basi, a gwarantuję, że zrozumiecie, o co chodzi.

Basia na swoim kanale ma świetnie pogrupowane filmy od tych dla początkujących, po te idealne na stres, bóle kręgosłupa, wzmocnienie ciała. Bardzo doceniam też materiały, gdzie tłumaczy podstawy asan. Poruszać się po jej uporządkowanym świecie to dla mnie czysta przyjemność 😉 . Poza tym Basia nagrywa medytacje, podcast i prowadzi joga-bloga. Być może nie znacie tego kanału, ale radzę Wam to jak najszybciej zmienić. Jeśli właśnie przez całą tę otoczkę czujecie, że joga nie jest czymś dla Was, a chcecie traktować ją jako aktywność fizyczną i ćwiczenia, a nie praktykę z całym dobrodziejstwem inwentarza, myślę, że sposób jogowania Basi może zupełnie zmienić Wasze podejście do tematu. 

Pisząc ten wpis trafiłam właśnie na film  o napięciowym bólu głowy i czuję, że muszę go spróbować ;).

Blog: www.basiatworek.pl

Kanał: basiatworek.pl

Anatomia Jogi

Jeszcze jedna Gosia 🙂 O kanale Anatomia Jogi wspominałam Wam już we wpisie o jodze w domu, ale teraz też nie mogę go pominąć. Gosia poza tym, że jest nauczycielką jogi, jest też fizjoterapeutą. W jej filmach znajdziecie nie tylko inspiracje do praktyki jogi, ale też mnóstwo zagadnień z obszaru anatomii. Gosia świetnie tłumaczy co dzieje się z naszym ciałem w czasie wykonywania asan, dlaczego nie możemy wejść w pewne pozycje, dlaczego boli i jak unikać kontuzji podczas praktyki – co jest szczególnie ważne zwłaszcza podczas samodzielnej praktyki w domu. 

Jeśli zastanawiacie się też, skąd biorą się ograniczenia w ciele, u Gosi znajdziecie kompletne wyjaśnienie, dlaczego ciało każdego z nas jest inne i nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić wszystko tak samo. Gosia podsuwa też świetne rozwiązania na trudności, które pojawiają się, gdy nie możemy wejść do pewnych asan i mogą rodzić dyskomfort lub frustrację. Poza tym prowadzi też warsztaty, także on-line oraz jogowego bloga. 

Blog: www.anatomiajogi.pl

Kanał: Anatomia Jogi 

Simplife

Kanału Natalii też nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Znajdziecie tam kilkanaście różnych praktyk, w tym krótką jogę na rozpoczęcie i zakończenie dnia oraz kilka dłuższych filmów z praktyką jogi w domu dla osób początkujących.

Niestety kanał nie jest zbyt często aktualizowany, ale Natalia ostatnio dodała tam kilka filmów, więc mam nadzieję, że to się zmieni :). Natalia niedawno wystartowała też ze szkołą jogi online oraz blogiem, gdzie tłumaczy krok po kroku jak wykonać poszczególne pozycje. Mam nadzieję, że oba miejsca będą się mocno rozwijały!

Blog: www.simplife.pl, www.jogawdomu.pl

Kanał: Simplife

Portal Yogi

Ostatnia propozycja, trochę poza listą, to Internetowe Studio Portal Yogi. Jest to płatna opcja, którą kiedyś sprawdzałam, ale ostatecznie zrezygnowałam. Jeśli jednak przeraża Was myśl, że macie buszować po internecie albo przeglądać różne kanały, żeby znaleźć tam coś dla siebie, Portal Yogi może się Wam spodobać. Znajdziecie tam podział jogi ze względu na rodzaje, tempo i czas, który chcecie poświecić na praktykę. Jeśli dobrze pamiętam, niektóre sesje trwały nawet kilka minut, co na początku, przy wyrabianiu nawyku, może być bardzo przydatne. Uwielbiam takie małe kroki! Jednak, jak już wspomniałam, jest to płatna opcja. Za to od czasu do czasu lubię zaglądać na ich bloga, gdzie znajdziecie przydatne treści dla osób początkujących pisane przez nauczycieli jogi. 

Strona: www.portalyogi.pl

To kanały, na które regularnie zaglądam. Niedawno trafiłam też na kanał Boho Beautiful oraz konto Agaty Ucińskiej z bloga Poczuj się lepiej, ale na razie ćwiczyłam z dziewczynami tylko kilka razy. Jestem teraz w fazie odkrywania nowych kanałów o jodze, więc może niedługo zbiorę materiał na kolejny wpis. 

Przyjemniej praktyki 🙂 A jeśli Wy macie swoje ulubione filmy lub osoby, z którymi ćwiczycie jogę, napiszcie w komentarzach. Chętnie poznam Wasze propozycje i nowe miejsca w sieci. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *