punkt zwrotny - rozwój i myślenie

Współczesna dama, czyli kto #2 – co myślą kobiety?

by lekkaprzesada-
wspolczesna-dama-czyli-kto-2

Ostatni wpis o współczesnych damach zakończyłam tak: „Dama ma w sobie to coś, co onieśmiela Cię, kiedy na nią patrzysz. Ma to w oczach i uśmiechu. Czujesz jej pewność siebie i Cię to przytłacza. Jest w niej jakaś siła, która działa lepiej niż magnes. Damy się po prostu czuje, jak najlepsze perfumy.”. Swoje stanowisko podtrzymuję, ale nadal czułam pewien niedosyt. Jedna definicja „bycia damą” przecież nie istnieje. Każda kobieta w zależności od preferencji i charakteru nazwie kogo innego „damą”.  Dla mnie nieodłącznym elementem damy może być mocny makijaż, a dla innej kobiety głównym wyznacznikiem będą wysokie obcasy. 

Postanowiłam zbadać sprawę i poprosiłam trzy świetne babki, żeby podzieliły się ze mną swoją opinią.
Odpowiedziały na wcale nie takie proste pytanie:
Kim jest dla Ciebie współczesna dama? 

Dagmara
Socjopatka/ E-planowaniekariery

Socjopatka

Współczesna dama to dla mnie kobieta z klasą, ale rozumiana nieco inaczej niż standardowo się przyjęło. Dziś nie musi ona ubierać eleganckich sukienek i koszul, ale powinna być świadoma, tego w czym dobrze wygląda, co podkreśla jej atuty i jaki strój, na jaką okazję jest odpowiedni. Nie podąża ślepo za modą, ale ma swój charakterystyczny styl.

Współczesna dama potrafi zachować się w każdej sytuacji, ale zarazem nikogo nie udaje i jest po prostu sobą. Nie musi zwracać na siebie uwagi wulgarnym wyglądem ani zachowaniem. Wręcz przeciwnie. To właśnie jej nienachalny sposób bycia przyciąga uwagę mężczyzn i kobiet.

Kobieta taka zna swoją wartość, dlatego nie tkwi w nieszczęśliwym związku. Jak dla mnie powinna mieć także poczucie humoru. Powinna potrafić żartować, ale mieć świadomość tego, że w żartach nie wolno obrażać innych, ponieważ może to kogoś urazić.

Czy coś jeszcze bym dodała? Współczesną damę widzę, jako kobietę pełną pasji, która potrafi zarazić nią innych. Stara się mieć uporządkowane życie, chociaż zdaje sobie sprawę z tego, że nie na wszystko ma wpływ, więc nie przejmuje się rzeczami, nad którymi nie może zapanować. Na co dzień jest pełna uśmiechu.

Agnieszka/ Weselne Wrzosowisko

weselnewrzosowiskoMyślę, że klasyczna definicja damy w dzisiejszych czasach już nie wystarcza. Oczywiście dama musi umieć zachować się w restauracji czy na spotkaniu, łatwo odnajdywać się w każdej sytuacji. Jednak współczesna dama musi też mieć władzę nad własnym życiem, świadomie podejmować decyzje. Musi być życzliwa i uśmiechnięta, ale też tupnąć nogą, przekląć i krzyknąć kiedy trzeba. Umieć zawalczyć o swoje i troszczyć się o najbliższych. Być przede wszystkim kobietą świadomą – siebie, potrzeb swoich i bliskich jej osób, swoich mocnych stron i ograniczeń, rzeczywistości która ją otacza. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego nie każdy może być damą.

 

Dagmara / Fox in the Forest  

Współczesna dama jest dla mnie uosobieniem pozytywnych cech jakie może mieć kobieta. Kobieta-dama w moich oczach, FoxintheForestjest pewna siebie, jest kimś, kto zna swoją wartość i nie podąża za tłumem, czy trendami. Wie, w czym czuje się i wygląda świetnie i potrafi to wykorzystać. Zna granicę między kiczem, wulgarnoscią, a zmysłowym lookiem. Niekoniecznie chodzi tylko i wyłącznie w sukienkach. Ubiera się stosownie do okazji i zawsze wygląda świetnie. Umie się zachować stosownie do sytuacji, ale nie jest tak, że jest abstynentką, która nigdy nieprzeklnęła. Dama to pewna siebie i swoich wartości kobieta. Kobieta, która dla wielu jest autorytetem, wzbudza podziw, szacunek i ma w sobie coś, co przyciąga wzrok. Niekoniecznie dekolt do pępka i kusą mini. Dama jest ponad tym 😉

 

Jeszcze raz dziękuję dziewczyny,
że zgodziłyście się wziąć udział
w tym wpisie 🙂

Pora na pytanie: Kim jest dla Ciebie współczesna dama? Dodalibyście coś do tego, co powiedziały dziewczyny? 

 

 • Widzę, że wszystkie podobnie myślimy o damach!:) ja też dziękuję za możliwość udziału w Twoim wpisie z udziałem takich fajnych blogerek:)) świetna inicjatywa:*

  • Tak, to prawda. Każda z Was zwróciła uwagę na podobne kwestie. Dziękuję, mam nadzieję, uda nam się coś jeszcze razem stworzyć 😀

 • ❤❤❤

 • Dziękuję, że się zgodziłaś 😀 Wierzę, że to nie ostatni raz kiedy udało nam się coś razem zdziałać 😀

 • Podpisuję się pod słowami Socjopatki 🙂

 • Generalnie uważam podobnie 🙂

  • Czyli jednak opinie kobiet na ten temat aż tak bardzo się nie różnią 🙂

 • Faustyna Szulfer

  Piszecie o „damach”, a dla mnie te definicje są po prostu o świadomej siebie kobiecie. Tyle 🙂 Bardzo fajny wpis!

  • Dzięki, wydaje mi się, że dama jest przede wszystkim świadomą siebie kobietą. Pewnie dlatego, to ta kwestia dominuje 😉

 • Pingback: Bez przesady#1— Greenery i słowa, które nie istnieją i list do przyszłości | lekka przesada()

 • Świetne Dziewczyny zaprosiłaś 🙂 Z przyjemnością przeczytałam artykuł 🙂 Kim jest dla mnie dama? Tak, jak napisały Dziewczyny – potrafi zachować się w każdej sytuacji, szanuje innych ludzi, nie narzuca się swoim zachowaniem. Potrafi także wyrazić swoje zdanie,ale przy tym wciąż ma klasę, swój własny styl. Potrafi powiedzieć, gdy coś jej się podoba, ale i gdy coś jej nie pasuje. Ma szacunek także do samej siebie.

  • Dziękuję za miłe słowa i za wypowiedź 🙂 Szacunek jest ważny, szczególnie ten do samej siebie 🙂

   • Z wielką chęcią przeczytałam artykuł 🙂 Osobiście lubię takie formy wywiadów, bo można poznać różne spojrzenia i perspektywy.

 • Pingback: CZY STYCZEŃ COŚ ZMIENIA? MAŁE PODSUMOWANIE()