punkt zwrotny - rozwój i myślenie

Zorganizuj się! Plan dnia [pobierz!]

by lekkaprzesada-
plandnia

To już kolejny wpis związany z organizacją. W poprzednim tekście-„Zorganizuj się! Lista rzeczy do zrobienia [pobierz!]”, przygotowałam dla Was gotowy szablon z listą rzeczy „do zrobienia”. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, koniecznie musicie nadrobić zaległości. Lista rzeczy do zrobienia ułatwia codzienne funkcjonowanie, bo dzięki niej możemy odciążyć pamięć, wyrzucając z niej zbędne rzeczy-bzdety. Kupienie ziemniaków na obiad czy dezodorantu jest oczywiście rzeczą ważną, ale nie na tyle, żeby ciągle o niej myśleć. Zapisując pewne rzeczy, przestajemy o nich myśleć. Czasami zdarza mi się zwątpić w sens tworzenia takiej listy, ale już po kilku dniach mam wrażenie, że moja głowa eksploduje od natłoku myśli i rzeczy, które muszę zapamiętać.
Lista zakupów, terminy opłat, zanoszenia wniosków, upływu ważności. Nawet jak teraz o tym pomyślę, boli mnie głowa. Na prawdę potrzeba dużo energii i skupienia, żeby to wszystko spamiętać. Ułatwiajmy sobie życie i zapisujmy.

Dzisiaj podrzucam Wam kolejną rzecz, która ułatwia życie-plan dnia. Plan dnia to najbardziej szczegółowa strategia działania. Wszystko mam tam rozbite na malutkie cząstki i podpunkty. Zostawiałam miejsce na samodzielne wpisanie daty. Nie lubię, kiedy w kalendarzach zostają mi puste kartki. Czasami zdarza się tak, że jakiś dzień jest świętem, albo zapomnimy go zapełnić notatkami. Wtedy problem znika, bo kartka przechodzi na kolejny dzień. Te małe kubeczki u góry, to szklanki wody. Zależy mi na tym, żeby wypijać odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, a wykreślanie szklanek ułatwia mi kalkulację—kolejna rzecz, które nie muszę zapamiętywać.

Plan dnia do pobrania tutaj:
*Plan dnia* plandnia  [klik]

plandnia

Cały dzień rozpisany jest na godziny — od 8:00 do 22:00, bo zazwyczaj nasz dzień nie kończy się o 17:00. Oprócz tych podstawowych rzeczy znajdziecie kategorie:

„Do zrobienia” —spisuję tam bieżące zadania, a na koniec tygodnia tworzę z nich jedną, dużą listę.

„Najważniejsze sprawy” —najważniejsze rzeczy do załatwienia w ciągu dnia. Miejsca, w które koniecznie trzeba pójść—kategoria z wykrzyknikiem.

„Dobre rzeczy dzisiaj” — kategoria rozwojowa. Codziennie spotyka nas coś dobrego, warto zacząć to zauważać, trzy rzeczy codziennie to nie jakaś wygórowana liczba, a kiedy zaczniesz to spisywać i po paru dniach spojrzysz na swoją listę, sam stwierdzisz, że otaczający Cię świat wcale nie jest taki zły, jak Ci się wydaje.

„Jedzenie” — chcę widzieć to, co jem, mieć świadomość, co przeważa w moich posiłkach, czego nadużywam, czego brakuje. Kontrolować i nadzorować. Czasami myślimy: „przecież jem dobrze”, ale jak to wygląda naprawdę?

„Codzienne nawyki” — kolejna kategoria rozwojowa. Polecam zacząć od małych kroczków, wypicie szklanki wody z cytryną po przebudzeniu, poranne bieganie. Pewnie są takie rzeczy, które chciałbyś zacząć robić. Tak jak w przypadku jedzenia, spisywanie pozwoli Ci uczciwie się ze sobą rozliczyć.

„Notatki” — luźne zapiski, pomysły, cytaty, adresy.

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że  „Plan dnia” okaże się przydatny i ułatwi Wam życie. Jeżeli macie jakieś pomysły albo propozycje zmian, piszcie śmiało. Czekam na Wasze opinie. Miłego czwartku 🙂

Poprzedni wpis o organizacji–> http://www.lekkaprzesada.pl/listarzeczydozrobienia/

 

Share:
  • Super plan! Akurat jutro będę w domu to wydrukuję 🙂 wkleję sobie trochę takich kartek w notes, bo przestałam prowadzić kalendarz i wszystko zapisuję w notesie ostatnio więc idealnie! 😀

    • Dziękuję! Jak mi miło, mam nadzieję, że będzie się dobrze spisywał! 🙂